434 Унгарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
434 Унгарија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено11 септември 1898
Ознаки
Наречена по
Унгарија
1898 DR
астероиден појас (Унгарија)
Орбитални особености
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел2,088 ае (312,334 Gm)
Перихел1,8 ае (269,343 Gm)
1,944 ае (290,838 Gm)
Занесеност0,074
2,71 a (990,102 ден.)
21,36 km/s
134,082°
Наклон22,509°
175,406°
123,87°
Физички особености
Димензии13–30 km
Спектрален тип
E
11,21

434 Унгарија — релативно мал астероид во орбита на внатрешниот астероиден појас. Станува збор за астероид од спектрален тип E, астероид со високо албедо. Претставник е на Унгарските астероиди, кои се во орбита околу Сонцето во внатрешноста на 1:4 од Керквудовиот јаз, издвојувајќи се во јадрото на астероидниот појас.[1]

Откриен од германскиот астроном Макс Волф на 11 септември 1898 година во Хајделберг. Бил наречен по Унгарија, која била домаќин на астрономскиот состанок во 1898 година во Будимпешта.[2]

Постои мислење дека астероидите 434 Унгарија и 3103 Егер и аубритите.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Spratt, Christopher E. (April 1990). „The Hungaria group of minor planets“. Royal Astronomical Society of Canada, Journal (ISSN 0035-872X) (abstract). 84 (2): 123–131. Bibcode:1990JRASC..84..123S.
  2. 2,0 2,1 Kelley, Michael S.; Gaffey, Michael J. (December 2002). „High-albedo asteroid 434 Hungaria: Spectrum, composition and genetic connections“. Meteoritics & Planetary Science (abstract). 37 (12): 1815–1827. Bibcode:2002M&PS...37.1815K. doi:10.1111/j.1945-5100.2002.tb01165.x.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]