Прејди на содржината

418 Алеманија

Од Википедија — слободната енциклопедија
418 Алеманија
Откривање
ОткривачМакс Волф
Откриено7 септември 1896
Ознаки
1896 CV
Главен појас
Орбитални особености
Епоха 23 јули 2010 (ЈД 2455400,5)
Афел2,898564991 ае
Перихел2,2864506 ае
2,592507802 ае
Занесеност0,12
1524,605 ден. (4,17 a)
18,5 km/s
74,45°
Наклон6,818°
249,022°
125,62°
Физички особености
Димензии34,1 km[1]
Масанепозната
Средна густина
непозната
непозната
непозната
4,6 hr[1]
Албедо0,1878[1]
Температуранепозната
Спектрален тип
M[1]
9,77[1]

418 Алеманијаастероид од главниот појас откриен од страна на Макс Волф на 7 септември 1896 во Хајделберг. Астероидот има пречник од 34 км достатно високо албедо.[1]

Орбита на астероидот 418 Алеманнија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „JPL Small-Body Database Browser: 418 Alemannia (1896 CV)“. Jet Propulsion Laboratory.