323 Брусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
323 Брусија
Откривање[1]
ОткривачМакс Волф
Откриено22 декември 1891 година
Ознаки
Наречена по
Кетрин Волф Брус
1923 JA; 1934 JC[1]
Главен појас (Минува преку орбитата на Марс)
Орбитални особености[1]
Епоха 30 јануари 2005 (ЈД 2453400.5)
Афел463,848 Gm (3,101 ае)
Перихел248,71 Gm (1,663 ае)
356,279 Gm (2,382 ае)
Занесеност0,302
1342,443 ден. (3,68 а)
18,9 km/s
313,443°
Наклон24,227°
97,463°
291,344°
Физички особености
Димензии35,8 ± 1,7 км (ИЦАС)[1]
Маса4,8×1016 kg (assumed)
Средна густина
2? g/cm³
0,010 m/s²
0,019 km/s
0,394 ден. (9,46 ч.)[1]
Албедо0,1765[1]
Температура~176 K
Спектрален тип
S[1]
11,2 до 15,8
9,73[1]
Дијаграм на орбита од 323 Брусија

323 Брусија — првиот астероид кој бил откриен со употреба на астрофотографија.[2] Воедно станува збор за првиот астероид од преку двестотината кои биле откриени од страна на Макс Волф, кој бил пионер во употреба на тој метод за наоѓање на астрономски тела. Астероидот бил откриен ан 22 Декември 1891 година, и бил именуван во чест на Кетрин Волф Брус, позната мецена на астрономијата, која донирала 10.000 долари за изградба на телескопот кој го користел Волф.

Исто така станува збор за астероид кој ја пресекува орбитата на Марс.[1]

Орбита на астероидот 323 Брусија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 „JPL Small-Body Database Browser: 323 Brucia“ (2011-06-24 last obs). Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 2005-01-30.
  2. Campbell, W. W. (1892). „Discovery of Asteroids by Photography“. Publications of the Astronomical Society of the Pacific. 4 (26): 264. Bibcode:1892PASP....4..264C. doi:10.1086/120521.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]