1897 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на години во уметноста (Табела)
Поврзани теми од периодот

Во 1897 година во уметноста се случиле некои значајни настани.  

Настани[уреди | уреди извор]

Едвард Мунк - Бакнежот

Дела[уреди | уреди извор]

Пол ГогенОд каде доаѓаме? Што сме? Каде одиме? (масло на платно), Музеј на ликовна уметност, Бостон, САД
Огата Геко, Рју шо тен, од Погледи на планината Фуџи
Камиј Писаро - Булевар Монмартр
Клод Моне - Сена во Живерни

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Krzysztofowicz-Kozakowska, Stefania. Sztuka, Wiener Secession, Mánes: The Central European Art Triangle. „Artibus et Historiae“ том  27 (53): 217–259. doi:10.2307/20067117. https://www.jstor.org/discover/10.2307/20067117?uid=3739400&uid=2129&uid=2&uid=70&uid=3737720&uid=4&sid=21101424072997. посет. 26 ноември 2012 г. 
  2. Brzyski, Anna (2007). „Making Art in the Age of Art History“. Partisan Canons. Durham, NC: Duke University Press. стр. 257–66. ISBN 0822340852. 
  3. Brzyski, Anna (transl.) (1899), Report of the Committee of the Association of Polish Artists "Sztuka" for the year 1898 (PDF) 19, Warsaw: Tygodnik Ilustrowany, стр. 379, конс. 2012-11-11 
  4. Souter, Nick; Tessa (2012). The Illustration Handbook: A Guide to the World's Greatest Illustrators. Oceana. стр. 41. ISBN 978-1-84573-473-2.