Прејди на содржината

1349 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1350 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1350 п.н.е.
MCCCXLIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 200
Асирски календар3401
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1942
Берберски календар−399
Будистички календар−805
Бурмански календар−1987
Византиски календар4159–4160
Кинески календар庚寅(мет. тигар)
1347 или 1287
    — до —
辛卯年 (мет. зајак)
1348 или 1288
Коптски календар−1633 – −1632
Етиопски календар−1357 – −1356
Еврејски календар2411–2412
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1293 – −1292
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1751–1752
Холоценски календар8651
Ирански календар1971 п.п. – 1970 п.п.
Исламски календар2032 п.х. – 2030 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар984
Мингуо-календар3261 пред Р. Кина
民前3261年
Нанакшахи−2817
Тајландски сончев календар−807 – −806
Тибетски календар阳金虎年
(машко железо-тигар)
−1223 или −1604 или −2376
    — до —
阴金兔年
(женско железо-зајак)
−1222 или −1603 или −2375

1349 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1349. година пред новата ера, 349. од вториот милениум п.н.е., 49. од 14 век п.н.е. и последна од 1340-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4159 и 4160 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3401 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2411 и 2412 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 596 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1349 година се протега во 1287 и 1288, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1347 и 1348 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 806 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2031 и 2029 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...