Прејди на содржината

1304 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1305 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1305 п.н.е.
MCCCIV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 245
Асирски календар3446
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1897
Берберски календар−354
Будистички календар−760
Бурмански календар−1942
Византиски календар4204–4205
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1392 или 1332
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1393 или 1333
Коптски календар−1588 – −1587
Етиопски календар−1312 – −1311
Еврејски календар2456–2457
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1248 – −1247
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1796–1797
Холоценски календар8696
Ирански календар1926 п.п. – 1925 п.п.
Исламски календар1985 п.х. – 1984 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1029
Мингуо-календар3216 пред Р. Кина
民前3216年
Нанакшахи−2772
Тајландски сончев календар−762 – −761
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1178 или −1559 или −2331
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1177 или −1558 или −2330

1304 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1304. година пред новата ера, 304. од вториот милениум п.н.е., 4. од 14 век п.н.е. и петта од 1300-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4204 и 4205 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3446 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2456 и 2457 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 551 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1304 година се протега во 1332 и 1333, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1392 и 1393 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 761 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1984 и 1983 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...