1334 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1335 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1335 п.н.е.
MCCCXXXIV BC
Староегипетска ераXVIII династија, 215
Асирски календар3416
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1927
Берберски календар−384
Будистички календар−790
Бурмански календар−1972
Византиски календар4174–4175
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
1362 или 1302
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
1363 или 1303
Коптски календар−1618 – −1617
Етиопски календар−1342 – −1341
Еврејски календар2426–2427
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1278 – −1277
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1766–1767
Холоценски календар8666
Ирански календар1956 п.п. – 1955 п.п.
Исламски календар2016 п.х. – 2015 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар999
Мингуо-календар3246 пред Р. Кина
民前3246年
Нанакшахи−2802
Тајландски сончев календар−792 – −791
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
−1208 или −1589 или −2361
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
−1207 или −1588 или −2360

1334 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1334. година пред новата ера, 334. од вториот милениум п.н.е., 34. од 14 век п.н.е. и петта од 1330-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4174 и 4175 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3416 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2426 и 2427 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 581 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1334 година се протега во 1302 и 1303, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1362 и 1363 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 791 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2015 и 2014 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...