1332 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1333 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1333 п.н.е.
MCCCXXXII BC
Староегипетска ераXVIII династија, 217
Асирски календар3418
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1925
Берберски календар−382
Будистички календар−788
Бурмански календар−1970
Византиски календар4176–4177
Кинески календар丁未(огн. коза)
1364 или 1304
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
1365 или 1305
Коптски календар−1616 – −1615
Етиопски календар−1340 – −1339
Еврејски календар2428–2429
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1276 – −1275
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1768–1769
Холоценски календар8668
Ирански календар1954 п.п. – 1953 п.п.
Исламски календар2014 п.х. – 2013 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1001
Мингуо-календар3244 пред Р. Кина
民前3244年
Нанакшахи−2800
Тајландски сончев календар−790 – −789
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
−1206 или −1587 или −2359
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−1205 или −1586 или −2358

1332 п.н.е.година во јулијанскиот календар. Тоа била 1332. година пред новата ера, 332. од вториот милениум п.н.е., 32. од 14 век п.н.е. и трета од 1330-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4176 и 4177 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3418 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2428 и 2429 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 579 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1332 година се протега во 1304 и 1305, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1364 и 1365 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 789 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2013 и 2012 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...