1353 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1354 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1354 п.н.е.
MCCCLIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 196
Асирски календар3397
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1946
Берберски календар−403
Будистички календар−809
Бурмански календар−1991
Византиски календар4155–4156
Кинески календар丙戌(огн. куче)
1343 или 1283
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
1344 или 1284
Коптски календар−1637 – −1636
Етиопски календар−1361 – −1360
Еврејски календар2407–2408
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1297 – −1296
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1747–1748
Холоценски календар8647
Ирански календар1975 п.п. – 1974 п.п.
Исламски календар2036 п.х. – 2035 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар980
Мингуо-календар3265 пред Р. Кина
民前3265年
Нанакшахи−2821
Тајландски сончев календар−811 – −810
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
−1227 или −1608 или −2380
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
−1226 или −1607 или −2379

1353 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1353. година пред новата ера, 353. од вториот милениум п.н.е., 53. од 14 век п.н.е. и четвртта од 1350-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4155 и 4156 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3397 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2407 и 2408 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 600 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1353 година се протега во 1283 и 1284, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1343 и 1344 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 810 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2035 и 2034 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...