Прејди на содржината

1382 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1383 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1383 п.н.е.
MCCCLXXXII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 167
Асирски календар3368
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1975
Берберски календар−432
Будистички календар−838
Бурмански календар−2020
Византиски календар4126–4127
Кинески календар丁巳(огн. змија)
1314 или 1254
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
1315 или 1255
Коптски календар−1666 – −1665
Етиопски календар−1390 – −1389
Еврејски календар2378–2379
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1326 – −1325
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1718–1719
Холоценски календар8618
Ирански календар2004 п.п. – 2003 п.п.
Исламски календар2066 п.х. – 2065 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар951
Мингуо-календар3294 пред Р. Кина
民前3294年
Нанакшахи−2850
Тајландски сончев календар−840 – −839
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
−1256 или −1637 или −2409
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
−1255 или −1636 или −2408

1382 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1382. година пред новата ера, 382. од вториот милениум п.н.е., 82. од 14 век п.н.е. и трета од 1380-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4126 и 4127 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3368 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2378 и 2379 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 629 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1382 година се протега во 1254 и 1255, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1314 и 1315 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 839 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2065 и 2064 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...