1310 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1311 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1311 п.н.е.
MCCCX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 239
Асирски календар3440
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1903
Берберски календар−360
Будистички календар−766
Бурмански календар−1948
Византиски календар4198–4199
Кинески календар己巳(зем. змија)
1386 или 1326
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
1387 или 1327
Коптски календар−1594 – −1593
Етиопски календар−1318 – −1317
Еврејски календар2450–2451
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1254 – −1253
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1790–1791
Холоценски календар8690
Ирански календар1932 п.п. – 1931 п.п.
Исламски календар1991 п.х. – 1990 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1023
Мингуо-календар3222 пред Р. Кина
民前3222年
Нанакшахи−2778
Тајландски сончев календар−768 – −767
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−1184 или −1565 или −2337
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−1183 или −1564 или −2336

1310 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1310. година пред новата ера, 310. од вториот милениум п.н.е., 10. од 14 век п.н.е. и прва од 1310-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4198 и 4199 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3440 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2450 и 2451 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 557 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1310 година се протега во 1326 и 1327, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1386 и 1387 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 767 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1990 и 1989 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...