1391 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1392 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1392 п.н.е.
MCCCXCI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 158
Асирски календар3359
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1984
Берберски календар−441
Будистички календар−847
Бурмански календар−2029
Византиски календар4117–4118
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
1305 или 1245
    — до —
己酉年 (зем. петел)
1306 или 1246
Коптски календар−1675 – −1674
Етиопски календар−1399 – −1398
Еврејски календар2369–2370
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1335 – −1334
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1709–1710
Холоценски календар8609
Ирански календар2013 п.п. – 2012 п.п.
Исламски календар2075 п.х. – 2074 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар942
Мингуо-календар3303 пред Р. Кина
民前3303年
Нанакшахи−2859
Тајландски сончев календар−849 – −848
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
−1265 или −1646 или −2418
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
−1264 или −1645 или −2417

1391 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1391. година пред новата ера, 391. од вториот милениум п.н.е., 91. од 14 век п.н.е. и втора од 1390-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4117 и 4118 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3359 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2369 и 2370 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 638 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1391 година се протега во 1245 и 1246, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1305 и 1306 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 848 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2074 и 2073 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...