Прејди на содржината

1326 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1327 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1327 п.н.е.
MCCCXXVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 223
Асирски календар3424
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1919
Берберски календар−376
Будистички календар−782
Бурмански календар−1964
Византиски календар4182–4183
Кинески календар癸丑(вод. вол)
1370 или 1310
    — до —
甲寅年 (дрв. тигар)
1371 или 1311
Коптски календар−1610 – −1609
Етиопски календар−1334 – −1333
Еврејски календар2434–2435
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1270 – −1269
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1774–1775
Холоценски календар8674
Ирански календар1948 п.п. – 1947 п.п.
Исламски календар2008 п.х. – 2007 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1007
Мингуо-календар3238 пред Р. Кина
民前3238年
Нанакшахи−2794
Тајландски сончев календар−784 – −783
Тибетски календар阴水牛年
(женска вода-вол)
−1200 или −1581 или −2353
    — до —
阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−1199 или −1580 или −2352

1326 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1326. година пред новата ера, 326. од вториот милениум п.н.е., 26. од 14 век п.н.е. и седма од 1320-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4182 и 4183 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3424 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2434 и 2435 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 573 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1326 година се протега во 1310 и 1311, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1370 и 1371 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 783 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2007 и 2006 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...