Прејди на содржината

1378 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1379 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1379 п.н.е.
MCCCLXXVIII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 171
Асирски календар3372
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1971
Берберски календар−428
Будистички календар−834
Бурмански календар−2016
Византиски календар4130–4131
Кинески календар辛酉(мет. петел)
1318 или 1258
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
1319 или 1259
Коптски календар−1662 – −1661
Етиопски календар−1386 – −1385
Еврејски календар2382–2383
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1322 – −1321
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1722–1723
Холоценски календар8622
Ирански календар2000 п.п. – 1999 п.п.
Исламски календар2061 п.х. – 2060 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар955
Мингуо-календар3290 пред Р. Кина
民前3290年
Нанакшахи−2846
Тајландски сончев календар−836 – −835
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
−1252 или −1633 или −2405
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
−1251 или −1632 или −2404

1378 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1378. година пред новата ера, 378. од вториот милениум п.н.е., 78. од 14 век п.н.е. и деветта од 1370-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4130 и 4131 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3372 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2382 и 2383 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 625 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1378 година се протега во 1258 и 1259, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1318 и 1319 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 835 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2060 и 2059 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...