Прејди на содржината

1309 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. 13 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1310 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1310 п.н.е.
MCCCIX п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 240
Асирски календар3441
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1902
Берберски календар−359
Будистички календар−765
Бурмански календар−1947
Византиски календар4199–4200
Кинески календар庚午(мет. коњ)
1387 или 1327
    — до —
辛未年 (мет. коза)
1388 или 1328
Коптски календар−1593 – −1592
Етиопски календар−1317 – −1316
Еврејски календар2451–2452
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1253 – −1252
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1791–1792
Холоценски календар8691
Ирански календар1931 п.п. – 1930 п.п.
Исламски календар1990 п.х. – 1989 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1024
Мингуо-календар3221 пред Р. Кина
民前3221年
Нанакшахи−2777
Тајландски сончев календар−767 – −766
Тибетски календар阳金马年
(машко железо-коњ)
−1183 или −1564 или −2336
    — до —
阴金羊年
(женско железо-коза)
−1182 или −1563 или −2335

1309 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1309. година пред новата ера, 309. од вториот милениум п.н.е., 9. од 14 век п.н.е. и последна од 1300-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4199 и 4200 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3441 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2451 и 2452 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 556 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1309 година се протега во 1327 и 1328, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1387 и 1388 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 766 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1989 и 1988 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...