127 Јована

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

127 Јована (127 Јохана или 127 Жана) е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 5 ноември 1872 година од страна на Пол и Проспер Анри. Наречен е во чест на Јованка Орлеанка.

127 Јована
Откривање
ОткривачПол и Проспер Анри
Откриено5 ноември 1872
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември 2006 (JD 2454100.5)
Афел438.576 Gm (2.932 AU)
Перихел385.859 Gm (2.579 AU)
412.218 Gm (2.756 AU)
Занесеност0.064
1670.707 d (4.57 a)
17.92 km/s
36.831°
Наклон8.245°
31.448°
91.496°
Физички особености
Димензии122 km
Маса?×10? kg
Средна густина
? g/cm³
? m/s²
? km/s
? d
Албедо?
Температура~168 K
Спектрален тип
C
8.3

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]