123 Брунхилда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

123 Брунхилда е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 31 јули, 1872 година од страна на Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс.

123 Брунхилда
Откривање
ОткривачКристијан Хајнрих Фридрих Петерс
Откриено31 јули 1872
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел452.102 Gm (3.022 AU)
Перихел353.956 Gm (2.366 AU)
403.029 Gm (2.694 AU)
Занесување0.122
1615.156 d (4.42 a)
18.08 km/s
38.416°
Наклон6.428°
307.954°
124.933°
Физички особености
Димензии48.0 km
Маса1.2×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0134 m/s²
0.0254 km/s
? d
Албедо?
Температура~170 K
Спектрален тип
S
8.89

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]