124 Алкеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

124 Алкеста е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 23 август, 1872 година од страна на Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс.

124 Алкеста
Откривање
ОткривачКристијан Хајнрих Фридрих Петерс
Откриено23 август 1872
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел423.558 Gm (2.831 AU)
Перихел363.297 Gm (2.428 AU)
393.427 Gm (2.630 AU)
Занесување0.077
1557.784 d (4.26 a)
18.34 km/s
253.158°
Наклон2.951°
188.184°
63.214°
Физички особености
Димензии76.4 km
Маса4.7×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0214 m/s²
0.0404 km/s
? d
Албедо?
Температура~172 K
Спектрален тип
S
8.11

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]