109 Фелицитас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

109 Фелицитас е астероид од Главниот астероиден појас откриен на 9 октомври, 1869 година од страна на Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс.

109 Фелицитас
Откривање
Откривач Кристијан Хајнрих Фридрих Петерс
Откриено 9 октомври 1869
Ознаки
 
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 31 декември, 2006 (JD 2454100.5)
Апхел 523.329 Gm (3.498 AU)
Перихел 283.326 Gm (1.894 AU)
403.327 Gm (2.696 AU)
Занесување 0.298
1616.951 d (4.43 a)
17.73 km/s
331.256°
Наклон 7.886°
3.207°
56.586°
Физички особености
Димензии 89.4 km
Маса 7.5×1017 kg
Средна густина
? g/cm³
0.0250 m/s²
0.0473 km/s
? d
Албедо ?
Температура ~169 K
Спектрален тип
C
8.75

Наводи[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]