Чунчукмил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Археолошки могили од антички Чунчукмил

Чунчукмил бил голем мајански град, денес археолошко наоѓалиште, во западниот дел на Јукатан во Мексико. Иако повеќе истражувачи поминувале покрај градот, наоѓалиштето претходно не било откриено. Поради различните детали и градби во него, се заклучило дека градот не го владееле различни кралски семејства, туку тој бил голем трговски центар и попатен центар за превоз на стока од Мексиканскиот Залив до Јукатан.

Поврзано[уреди | уреди извор]Координати: 20°38′19″ N; 90°11′25″ W / 20.63856° СГШ; 90.19022° ЗГД / 20.63856; -90.19022