Чунчукмил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Чунчукмил бил голем мајански град, денес археолошки локалитет, во западниот дел на Јукатан во Мексико. Иако повеќе истражувачи поминувале покрај градот, локалитетот не бил откриен порано. Поради различните детали и градби во локалитетот, се заклучило дека градот не го владееле различни кралски семејства, туку тој бил голем трговски центар и попатен центар за транспорт на стока од Мексиканскиот залив до Јукатан.

Поврзано[уреди | уреди извор]