Центар за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово
Зградата на Центарот за култура во 2022 година
КратенкаНУЦК „Трајко Прокопиев“
Именувана поЈосип Броз Тито (1981-1999)
Трајко Прокопиев (1999-)
Основана1981
ВидЦентар за култура
Седиштеул. „Маршал Тито“ бр. 3
МестоКуманово, Македонија
Мреж. местоМатична страница
Поранешно имеДом на култура „Јосип Броз Тито” (1981-1999)
Центар за култура „Трајко Прокопиев”(1999-2004)

Национална установа - Центар за култура „Трајко Прокопиев“културна установа во Куманово. Центарот за култура е главен носител на културни, уметнички и просветни активности во Куманово. Установата е наречена по македонскиот композитор на класична музика, диригент и автор на филмска музика Трајко Прокопиев. Во рамките на зградата на Центарот се наоѓа Библиотеката „Тане Георгиевски“.

Историја[уреди | уреди извор]

Установата била основана во 1981 година под името Дом на култура „Јосип Броз Тито” - Куманово. Во 1999 година Домот на култура бил преименуван во Центар за култура „Трајко Прокопиев” - Куманово. Потоа во 2004 година, со одлука на Министерството за култура, називот бил сменет во Национална установа - Центар за култура „Трајко Прокопиев” - Куманово и истовремено Народниот театар Куманово бил припоен под установата.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. НУ Центар за култура „Трајко Прокопиев“. Архивирано од изворникот 2018-09-17. Посетено на 15 декември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]