Библиотека „Тане Георгиевски“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јавна општинска установа библиотека „Тане Георгиевски“
Библиотека „Тане Георгиевски“ - Куманово.jpg
Влезот на библиотеката
ЗемјаМакедонија
ТипОпшта
Основана20 октомври 1945; пред 77 години (1945-10-20)
МестоКуманово
Координати42°08′06″ N; 21°43′12″ E / 42.134986° СГШ; 21.720005° ИГД / 42.134986; 21.720005Координати: 42°08′06″ N; 21°43′12″ E / 42.134986° СГШ; 21.720005° ИГД / 42.134986; 21.720005
Фонд
Обем195,946 книги[1]
Службена страницаbibliotekakumanovo.mk
Карта


Јавна општинска установа библиотека библиотека „Кочо Рацин“ ― општа библиотека во Куманово создадена во 1945 година.

Историја[уреди | уреди извор]

29 ноември 1944 година е денот на првото собрание на Народното читалиште „Тане Георгиевски“. Тогаш била прифатена желбата и потребите на граѓаните за читање на книги, во градот во кој постоело читалиште, речиси две децении претходно. Службено, почетната работа Библиотеката ја имала на 20 октомври 1945 година со фонд од околу 1300 книги што биле дарувани од страна на граѓаните на Куманово.[1]

Во 2009 година, библиотеката располагала со фонд од над 180 000 книги.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Библиотека „Тане Георгиевски". visitkumanovomk.wordpress.com. Архивирано од изворникот 2021-11-16. Посетено на 16 септември 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]