Прејди на содржината

Соколански парк

Координати: 42°7′45.84″N 21°43′5.52″E / 42.1294000° СГШ; 21.7182000° ИГД / 42.1294000; 21.7182000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Соколански парк
Јужниот дел на паркот во 2022 година
Карта
ВидГрадски парк
МестоКуманово, Македонија
Координати42°7′45.84″N 21°43′5.52″E / 42.1294000° СГШ; 21.7182000° ИГД / 42.1294000; 21.7182000
Површина7000 м2

Соколански паркградски парк во Куманово кој има површина од околу 7000 м2. Паркот се наоѓа во близина на Соколанскиот дом и затоа го носи неговото име.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Соколанскиот парк се наоѓа во средишниот дел на Куманово. Јужно од Соколанскиот парк се наоѓа Соколанскиот дом, додека на запад од него се наоѓа ОСТУ „Наце Буѓони“ и Спортскиот комплекс Соколана.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во 2018 година било спроведено обновување на паркот од страна на претпријатиетo „Чистота и зеленило“.[1]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Поправени клупите во Соколански парк“. Kumanovonews.mk. 18 декември 2018. Архивирано од изворникот 2022-12-19. Посетено на 19 декември 2022.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]