Стадион Башкими 1947

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион Башкими 1947
Милано Арена (порано)
Место Куманово, Македонија
Отворен
Сопственик
Подлога Трева
Игра ФК Башкими 1947
ФК Милано
Гледачи 3,000

Стадион Башкими 1947, порано познат како Милано Аренафудбалски стадион во Куманово, Македонија. Се користи за фудбалски натпревари и е домашен стадион на ФК Башкими 1947 и на поранешниот сопственик ФК Милано. Има сместивост од 3.000 гледачи.

Историја[уреди | уреди извор]

Стадионот бил домаќин на Европското првенство во фудбал за жени до 19 години 2010.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Светлана Антиќ Јовчевска (28 февруари 2010). „Женско фудбалско првенство во Куманово?“. Радио Слободна Европа. Архивирано од изворникот 2022-12-21. Посетено на 22 декември 2022.

42°08′32″ N; 21°42′36″ E / 42.1420989° СГШ; 21.7099741° ИГД / 42.1420989; 21.7099741