Црква „Св. Петка“ - Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата „Света Петка“ во Бедиње, Куманово

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба

Карта

Место Куманово
Општина Куманово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка Римска
Изградба 29 јуни 1926
Архитектонски опис

Црква „Св. Петка“македонска православна црква во средишниот дел на Бедиње, Куманово.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена на 29 јуни 1926 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Жико, Тодоровски (31 октомври 2012). „Архиерејска Божествена Литургија во Куманово (31.10.2012 13:24)“. МПЦ-ОА. Архивирано од изворникот 2014-01-12. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Во Бедиње се прослави празникот Балаклија“. Kumanovonews.com. 9 април 2010. Архивирано од изворникот 2014-01-12. Посетено на 22 декември 2022.
  3. kumanovo.gov.mk[мртва врска] СТРАТЕГИСКИ И АКЦИОНЕН ПЛАН ЗА ЛОКАЛЕН ОДРЖЛИВ РАЗВОЈ НА ОПШТИНА КУМАНОВО стр.33

Надворешни врски[уреди | уреди извор]