Уканц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уканц
Ukanc
Skyline of Уканц
Уканц is located in Slovenia
Уканц
Уканц
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′37.8″N 13°49′45.6″E / 46.277167° СГШ; 13.829333° ИГД / 46.277167; 13.829333
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна61,07 км2 (23,58 ми2)
Надм. вис.&10000000000000546200000546,2 м
Население (2020)
 • Вкупно45
 • Густина0,74/км2 (1,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4265

Уканц (словенечки: Ukanc) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.