Горељек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горељек
Goreljek
Skyline of Горељек
Горељек is located in Slovenia
Горељек
Горељек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°19′55.6″N 13°58′29.3″E / 46.332111° СГШ; 13.974806° ИГД / 46.332111; 13.974806
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна13,5 км2 (5,2 ми2)
Надм. вис.&100000000000012579000001,257,9 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина0,52/км2 (1,3/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4247

Горељек (словенечки: Goreljek) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.