Лог во Бохињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лог во Бохињ
Log v Bohinju
Поглед на Лог во Бохињ
Лог во Бохињ is located in Slovenia
Лог во Бохињ
Лог во Бохињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′12.5″N 13°58′47.3″E / 46.286806° СГШ; 13.979806° ИГД / 46.286806; 13.979806
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна1,9 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000493399999493,4 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина6,3/км2 (16/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Лог во Бохињ (словенечки: Log v Bohinju) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.