Прејди на содржината

Номењ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Номењ
Nomenj
Поглед на Номењ
Номењ is located in Slovenia
Номењ
Номењ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′32.7″N 14°0′22.2″E / 46.292417° СГШ; 14.006167° ИГД / 46.292417; 14.006167
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000497199999497,2 м
Население (2020)
 • Вкупно159
 • Густина8,4/км2 (22/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Номењ (словенечки: Nomenj) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.