Прејди на содржината

Бохињска Чешњица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохињска Чешњица
Bohinjska Češnjica
Поглед на Бохињска Чешњица
Бохињска Чешњица is located in Slovenia
Бохињска Чешњица
Бохињска Чешњица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′44″N 13°56′38.7″E / 46.29556° СГШ; 13.944083° ИГД / 46.29556; 13.944083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна4,2 км2 (16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000603200000603,2 м
Население (2020)
 • Вкупно330
 • Густина7,9/км2 (20/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4267

Бохињска Чешњица (словенечки: Bohinjska Češnjica) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.