Лашки Ровт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лашки Ровт
Laški Rovt
Skyline of Лашки Ровт
Лашки Ровт is located in Slovenia
Лашки Ровт
Лашки Ровт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′4.2″N 13°54′10.1″E / 46.267833° СГШ; 13.902806° ИГД / 46.267833; 13.902806
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна0,15 км2 (0,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000528000000528 м
Население (2020)
 • Вкупно20
 • Густина130/км2 (350/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Лашки Ровт (словенечки: Laški Rovt) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.