Брод (Бохињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брод
Brod
Skyline of Брод
Брод is located in Slovenia
Брод
Брод
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′31.9″N 13°55′45.4″E / 46.275528° СГШ; 13.929278° ИГД / 46.275528; 13.929278
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна2,7 км2 (1,0 ми2)
Надм. вис.&10000000000000512100000512,1 м
Население (2020)
 • Вкупно87
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Брод (словенечки: Brod) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.