Јерека

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јерека
Jereka
Поглед на Јерека
Јерека is located in Slovenia
Јерека
Јерека
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′44.3″N 13°57′45.5″E / 46.295639° СГШ; 13.962639° ИГД / 46.295639; 13.962639
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна3,2 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000623399999623,4 м
Население (2020)
 • Вкупно194
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Јерека (словенечки: Jereka) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.