Подјеље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подјеље
Podjelje
Поглед на Подјеље
Подјеље is located in Slovenia
Подјеље
Подјеље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′48.7″N 13°57′37.7″E / 46.313528° СГШ; 13.960472° ИГД / 46.313528; 13.960472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна4,3 км2 (1,7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010290000001,029 м
Население (2020)
 • Вкупно77
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4267

Подјеље (словенечки: Podjelje) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.