Стара Фужина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Фужина
Stara Fužina
Skyline of Стара Фужина
Стара Фужина is located in Slovenia
Стара Фужина
Стара Фужина
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′23.6″N 13°53′44.8″E / 46.289889° СГШ; 13.895778° ИГД / 46.289889; 13.895778
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна67,5 км2 (26,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000547100000547,1 м
Население (2020)
 • Вкупно565
 • Густина8,4/км2 (22/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4265

Стара Фужина (словенечки: Stara Fužina) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.