Рибчев Лаз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рибчев Лаз
Ribčev Laz
Skyline of Рибчев Лаз
Рибчев Лаз is located in Slovenia
Рибчев Лаз
Рибчев Лаз
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′25.3″N 13°55′28.7″E / 46.273694° СГШ; 13.924639° ИГД / 46.273694; 13.924639
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна0,25 км2 (0,10 ми2)
Надм. вис.&10000000000000513700000513,7 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина210/км2 (550/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Рибчев Лаз (словенечки: Ribčev Laz) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.