Битње (Бохињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битње
Bitnje
Поглед на Битње
Битње is located in Slovenia
Битње
Битње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′1.5″N 13°57′36.5″E / 46.283750° СГШ; 13.960139° ИГД / 46.283750; 13.960139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000510800000510,8 м
Население (2020)
 • Вкупно71
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Битње (словенечки: Bitnje) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.