Прејди на содржината

Горјуше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горјуше
Gorjuše
Поглед на Горјуше
Горјуше is located in Slovenia
Горјуше
Горјуше
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′23.9″N 14°0′53.1″E / 46.306639° СГШ; 14.014750° ИГД / 46.306639; 14.014750
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна10,1 км2 (3,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000942299999942,3 м
Население (2020)
 • Вкупно137
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Горјуше (словенечки: Gorjuše) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.