Поље (Бохињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поље
Polje
Skyline of Поље
Поље is located in Slovenia
Поље
Поље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′5.7″N 13°54′34.9″E / 46.268250° СГШ; 13.909694° ИГД / 46.268250; 13.909694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна13,4 км2 (5,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000520899999520,9 м
Население (2020)
 • Вкупно182
 • Густина14/км2 (35/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Поље (словенечки: Polje) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.