Прејди на содржината

Равне во Бохињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне во Бохињ
Ravne v Bohinju
Поглед на Равне во Бохињ
Равне во Бохињ is located in Slovenia
Равне во Бохињ
Равне во Бохињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′33.2″N 13°57′51.2″E / 46.259222° СГШ; 13.964222° ИГД / 46.259222; 13.964222
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна12,3 км2 (4,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000731600000731,6 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина3,4/км2 (8,8/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Равне во Бохињ (словенечки: Ravne v Bohinju) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.