Немшки Ровт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немшки Ровт
Nemški Rovt
Skyline of Немшки Ровт
Немшки Ровт is located in Slovenia
Немшки Ровт
Немшки Ровт
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′16.8″N 13°58′45.1″E / 46.271333° СГШ; 13.979194° ИГД / 46.271333; 13.979194
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна55,41 км2 (21,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000669200000669,2 м
Население (2020)
 • Вкупно166
 • Густина3,0/км2 (7,8/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Немшки Ровт (словенечки: Nemški Rovt) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.