Жлан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жлан
Žlan
Поглед на Жлан
Жлан is located in Slovenia
Жлан
Жлан
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′52.4″N 13°55′7.4″E / 46.264556° СГШ; 13.918722° ИГД / 46.264556; 13.918722
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна6,3 км2 (2,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000571899999571,9 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Жлан (словенечки: Žlan) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.