Прејди на содржината

Камње (Бохињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Камње
Kamnje
Поглед на Камње
Камње is located in Slovenia
Камње
Камње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′19.6″N 13°55′6.9″E / 46.272111° СГШ; 13.918583° ИГД / 46.272111; 13.918583
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна0,8 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000515799999515,8 м
Население (2020)
 • Вкупно209
 • Густина260/км2 (680/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Камње (словенечки: Kamnje) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.