Копривник во Бохињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Копривник во Бохињ
Koprivnik v Bohinju
Skyline of Копривник во Бохињ
Копривник во Бохињ is located in Slovenia
Копривник во Бохињ
Копривник во Бохињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′20.9″N 13°59′0.5″E / 46.305806° СГШ; 13.983472° ИГД / 46.305806; 13.983472
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна5,7 км2 (2,2 ми2)
Надм. вис.&100000000000011000000001.100 м
Население (2020)
 • Вкупно238
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Копривник во Бохињ (словенечки: Koprivnik v Bohinju) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.