Лепенце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лепенце
Lepence
Skyline of Лепенце
Лепенце is located in Slovenia
Лепенце
Лепенце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′51.1″N 13°58′15″E / 46.280861° СГШ; 13.97083° ИГД / 46.280861; 13.97083
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000499000000499 м
Население (2020)
 • Вкупно33
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4264

Лепенце (словенечки: Lepence) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.