Прејди на содржината

Средња Вас во Бохињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средња Вас во Бохињ
Srednja vas v Bohinju
Поглед на Средња Вас во Бохињ
Средња Вас во Бохињ is located in Slovenia
Средња Вас во Бохињ
Средња Вас во Бохињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′50.9″N 13°55′33.6″E / 46.297472° СГШ; 13.926000° ИГД / 46.297472; 13.926000
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаБохињ
Површина
 • Вкупна27,73 км2 (10,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000593799999593,8 м
Население (2020)
 • Вкупно493
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4267

Средња Вас во Бохиње (словенечки: Srednja vas v Bohinju) — населба во Општина Бохињ во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.