Татра Т6Б5

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татра Т6Б5
Tatra T6B5K 1162, Pyongyang, 2005.jpg
Татра Т6Б5 во Пјонгјанг
Општа информација
ПроизводителFlag of the Czech Republic.svg ЧКД
Производство1983-2003
Број на секции1
Технички параметри
Должина15300 mm
Ширина2500 mm
Висина3145 mm
Маса18400 kg
Максимална моќност4 × 45 kW
Максимална брзина65 km/h
Број патници120
Татра Т6Б5 на Ризницата

Татрa T6Б5 е модел трамвај, произведен во неколку варијанти во годините 1985 - 2003 од фирмата ЧКД во Прага, Чехословачка, како и од претпријатието "Южмаш" во Днипро, Украина под името Татрa-Југ, модел T-3M и модификација К-1. Тој се јавува наследник на исклучително популарни Татрa Т3 и е извезен во различни земји.

По неуспехот на шестосните мотриси Т6МД-1000, произведени од ТРАМКАР за потребите на новата линија 20 која станува првата линија на нормално междурелсие во Софија се донесе одлука за нарачка на 37 бројот T6Б5 кои почнуваат со работа во 1989 година и се покажаа исклучително добро прилагодени за условите на експлоатација во градот. До 2012 година мотрисите секојдневно се експлоатираат во линија 20 за единечно или во композиции.

Tехнички параметри[уреди | уреди извор]

  • Должина: 14 m
  • Ширина: 2,2 m
  • Висина: 3,063 m
  • Тежина на празно мотриса: ~ 20 t
  • Максимален број на патници: 97 (114 за T4D)
  • Максимална моќност: 4 х 44 kW
  • Напон: 600 V DC
  • Максимална брзина: 55–65 km / h

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Од 1983 до 2003 година се произведени 1279 мотриси.

 Белорусија
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Минск T6B5SU 19901996 24 001 – 025 Инвентарен номер 022 е свободен
 Бугарија
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Софија T6B5B 1989 37 4101 – 4137  
 Северна Кореја
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Пјонгјанг T6B5K 19901992 129 1046 – 1174  
 Латвија
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Рига T6B5SU 19881990 62 201 – 262  
 Русија
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Барнаул T6B5SU 19851989 106 1001 – 1032, 3001 – 3209 Има интервали в инвентарните номера
Ижевск T6B5SU 19871991 35 2001 – 2035  
  T5B6-RA 2003 10 2036 – 2045  
Екатеринбург T6B5SU 19871989 34 357 – 372, 730 – 747  
Курск T6B5SU 19871995 78 009 – 086  
Липецк T6B5SU 19881989 45 2101 – 2145  
Москва T6B5SU 1984 2 001 – 002  
Нижни Новгород T6B5SU 19881989 25 2901 – 2925  
Новосибирск T6B5SU 1989 15 215 – 228  
Орел T6B5SU 19891990 14 086 – 099  
Ростов на Дон T6B5SU 19881989 40 800 – 839  
Самара T6B5SU 19891993 48 853 – 867, 1003 – 1036 Инвентарен номер 1024 е свободен
Тула T6B5SU 19881996 77 13, 14, 17, 18, 23-30, 47, 48, 83, 84, 301 - 358  
Твер T5B6SU 19851988 35 1 – 35  
Уфа T5B6SU 1988 30 1101 – 1130  
  T5B6-MPR 2007 4 2007 – 2009, 2031  
Уляновск T6B5SU 19881990 45 2173 – 2217  
Владикавказ T6B5SU 1988 20 110 – 129  
Волгоград T6B5SU 19871989 20 2834 – 2853  
Воронеж T6B5SU 1989 12 105 – 116  
 Узбекистан
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Ташкент T6B5SU 19911999 100 2701 – 2757 Не се откриени други инвентарни броеви
 Украина
Град Тип Година на испорака Број мотриси Инвентар броеви Коментари
Харков T6B5SU 19881990 55 1519 – 1573 От 2007 г. инвентарните номера са: 4519 – 4573
Днипро T6B5SU 19962002 12 3001 – 3012  
Камjaнске T6B5SU 19962000 5 2000 – 2004  
Донецк T6B5SU 2003 8 3001 – 3008  
Киев T6B5SU 19851994 97 001 – 077, 100, 101, 301 – 318  
Кривой рог T6B5SU 1993 1    
Николаев T6B5SU 20002001 3 1915, 2001, 2002  
Одеса T6B5SU 1999 1 7001  
Запорожие T6B5SU 19881996 50 417 – 466  

Поврзано[уреди | уреди извор]