Татра Т4

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Татра T4)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Татра Т4
Tatra T4 2000 und gelber T4 in Dresden 2007-09-16.jpg
Трамваи T4D во Дрезден
Општа информација
ПроизводителFlag of the Czech Republic.svg ЧКД
Производство1967-1986
Следен моделТатра Т6А2
Број на секции1
Технички параметри
Должина14000 mm
Ширина2200 mm
Висина3063 mm
Маса16000 kg
Максимална моќност4 × 40 kW
Максимална брзина65 km/h
Напон600/750 V
Број патници97/114
Татра Т4 на Ризницата

Татрa T4 е модел четириосни трамваи, произведени во различни модификации во годините 1967-1986 од фирмата ČKD во Прага, Чехословачка. Самите трамваи се развој на популарните Татрa T3, но се произведуваат за системите со потесен градежен мерач во Источниот Блок. Во Софија тој тип трамваи започнува својата историја во 2000 година кога се испорачани 2 бројот T4D за пробна работа од град Хале, Германија, потоа во 2001 година во трамвајски депо "Красна Полјана" се испорачани уште 16 бројот кои се експлоатираат редовно до крајот на 2010 година главно по линија 8, но поради недостаток на соодветна поддршка се прикажат од експлоатација. Во 2010 година во трамвајски депо "Искър" се испорачани од Лајпциг, Германија 15 бројот надградени мотриси T4D-М заедно со безмоторни приколки B4D-M за потребите на линиите за нормално междурелсие 20 и 22. Во 2011 година се доставени 20 парчиња. надградени мотриси T4D-C заедно приколки B4D-C од град Хале. Доставени се и 4 дополнителни мотриси за резервни делови.

Технички параметри[уреди | уреди извор]

  • Должина: 14 m
  • Ширина: 2,2 m
  • Висина: 3,063 m
  • Тежина на празно мотриса: ~ 20 t
  • Максимален број на патници: 97 (114 за T4D)
  • Максимална моќност: 4 х 44 kW
  • Напон: 600 V DC
  • Максимална брзина: 55-65 km / h

Поврзано[уреди | уреди извор]