Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 470 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
'''Тетрархија''' (од грчки: τετρα-четири i αρχη-влада, власт) претставува систем на владеење во кој власта се дели помеѓу четворица владетели.
[[Слика:Venice – The Tetrarchs 03.jpg|мини|лево|260п|Четирите тетрарси - прегрнати во обид да се прикаже еднаквоста на владетелите и единството на Царството. Скуптурата потекнува од Константинопол (датир од IV век). Се наоѓала на царигратскиот Капитол. Денес се наоѓа на југозападниот агол на базиликата [[Св. Марко (Венеција)|Св. Марко]] во [[Венеција]], каде била пренесена во [[1204]] како плен од [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]]]]
[[File:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|Мапа на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот император [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
 
ТетрархијатаСпоред еидејата заедничкона владеењеДиоклецијан навласта ја делеле 4 владетели ('''тетрарси''') (2 [[август (титула)|август]]а и 2 [[цезар (титула)|цезар]]а). ДиоклецијановПрвиот совладател бил [[Максимијан]], а партнери-[[цезар]]и биле [[Галериј]] и [[Констанциј Хлор]]. Престолнинасостав на Диоклецијантетрархијата биласовладател [[Никомедија]]бил: (денешен [[Измир]]) во [[Мала Азија]], на [[Максимијан]]— [[Милано]], на [[Галериј]] — [[Сирмиум]], а на [[Констанциј Хлор]] — [[Трир]] на [[Рајна]].
 
Августи:
:**[[Диоклецијан]] и
:**[[Максимијан]].
Цезари биле:
:**[[Галериј]] и
:**[[Констанциј I Хлор]].
 
Престолнина на Диоклецијан била [[Никомедија]] (денешен [[Измир]]) во [[Мала Азија]]. Престолнина на [[Максимијан]] бил Медоланум (денешно [[Милано]]), а не [[Рим]]. Престолнина на [[Галериј]] бил градот [[Сирмиум]] (денешна [[Сремска Митровица]]), а на [[Констанциј I Хлор]] — [[Трир]] на [[Рајна]].
 
Иако власта во системот на тетрархија била поделена јавниот имиџ на четирите императори бил многу важен за да се прикаже дека постои само едно [[Римско царство|Царството]]. Ова станало особено важно по граѓанската војна од третиот век. Тетрарсите биле прикажувани на идентични во сите официјални портрети од тоа време. Монетите кои датираат од периодот тетрархијата го прикажуваат секој цар со идентична слика - само натписите втиснати на монетите укажуваат на тоа за кој од четирите императори е прикажан.

Прегледник