Разлика помеѓу преработките на „Никола Наумов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: журналист → новинар
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е македонски револуционер → ''' — македонски револуционер)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: журналист → новинар)
починал-место= [[Софија]], [[Бугарија]]|
}}
'''Никола Наумов''' — македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонско студенско друштво|Македонското студенско друштво]], [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Македонски комитет|Македонскиот комитет]], журналистновинар и политичар во [[Бугарија]].
== Животопис ==
Наумов е роден околу 1871 година во градот Штип, тогаш во [[Отоманското Царство]]. Студирал во бугарската гимназија во Солун, но е исклучен за учество во ученичкиот бунт во 1888 година. Образованието го продолжил во [[Белград]]. Со група на македонски студенти се префрла во [[Софија]] каде што се школува при Софискиот универзитет "Свети Климент Охридски ".

Прегледник